Ми працюємо

цілодобово

Замовити

дзвінок

Ураження периферичних нервів

Периферична нервова система це сукупність нервових утворень, які відповідають за надходження імпульсів з ЦНС, до внутрішніх органів. ПНС фактично не має жодних захисних механізмів, внаслідок чого часто страждає від різних уражень. У деяких випадках це призводить до тимчасової втрати працездатності.

Види уражень периферичних нервів

Ураження периферичних нервів

Фахівці виділяють два типи уражень – закриті і відкриті. Закрите ураження викликається негативними процесами, що відбуваються всередині організму. Йдеться про пухлини, грижі, запалення, пошкодження уламками кісток при переломах, токсичний вплив і т.д. Крім того, до цієї групи належать удари тупими предметами, які ушкоджують нерви. Так як з вищезазначених причин розриви відбуваються рідко, такі пошкодження мають сприятливий прогноз.

Відкрите ураження периферичних нервів більш небезпечне для людини. Йдеться про серйозні порізи, розриви, поранення. Механічні пошкодження призводять до появи різних розладів і синдромів, які нерідко вимагають тривалого лікування.

Причини уражень периферичних нервів

Ураження виникає внаслідок будь-якого негативного впливу на організм, яке призводить до запалення нервових волокон або відмирання нейронів. Досить велику кількість причин можна розділити на кілька основних груп.

 • Інфекційні захворювання.
 • Переохолодження, які призводять до запальних процесів в нервах.
 • Токсичні ураження. Вплив шкідливих хімічних сполук, алкоголю і т.д.
 • Алергічні неврити і невралгії.
 • Компресійно-ішемічні ураження. Стиснення нервів гематомами, пухлинами, різними ущільненнями.
 • Радіаційний вплив.
 • Дисциркуляторні ураження. Недостатня кількість кисню, який надходить призводить до загибелі клітин периферичних нервів.
 • Травми.

Симптоми ураження периферичних нервів

Симптоматика може відрізнятися в залежності від локалізації уражених нервів. Однак можна виділити загальні симптоми, характерні для всіх випадків.

 • Проблеми з чутливістю. Симптом, який зустрічається найчастіше. Як правило, протягом першого місяця після серйозної поразки спостерігається анестезія, тобто повна втрата чутливості шкіри біля ураженої ділянки. Через приблизно 4 тижні анестезія змінюється гіпестезією – зниженою чутливість. Самолікування є неможливим, тому без належної терапії проблеми з чутливістю зберігаються.
 • Зниження рухової функції. Цей симптом важливий з точки зору діагностики, так як дозволяє з більшою часткою ймовірності визначити, який нерв був пошкоджений. Шкіра біля пошкодженої ділянки спочатку стає гарячою і набуває червоного відтінку. Це гаряча стадія. Після неї настає холодна стадія: шкіра стає синюватою і прохолодною на дотик.
 • Трофічні розлади. Шкірний покрив стає тонким, гладким і аномально вразливим. Уражена кінцівка або ділянка організму страждає від послабленого кровообігу. Як правило, людина, яка має подібні симптоми, серйозно обмежує себе в русі. В кінці кінців такий перебіг захворювання може призвести до виникнення остеопорозу кісток.

Крім того, ураження периферичних нервів викликає загальний дискомфорт і біль. Хворі відчувають простріли, поколювання і т.д.

Діагностика

Перший етап діагностики – збір анамнезу. Пацієнт детально розповідає про симптоми, відчуття і скарги. Крім того, важливо визначити, які захворювання, удари або травми передували поразкам периферичних нервів. Потім лікар-фахівець застосовує такі методи діагностики:

 • Огляд пацієнта. Лікар оцінює стан шкіри, нігтів, пальців, долонь або стоп – в залежності від локалізації больових і дискомфортних відчуттів;
 • Пальпація. Оцінюється температура шкіри, її чутливість, наявність болі в тих ділянках, які оглядає лікар;
 • Перевірка рефлексів, обсягу рухів в кінцівках;
 • Аналіз крові та інші діагностичні процедури, спрямовані на виявлення запальних процесів в організмі;
 • Рентгенографія;
 • УЗД;
 • Електроміографія – дослідження провідності нервів.

Лікування уражень периферичних нервів

Головний етап лікування уражень – усунення причини захворювання. Комплексно використовують протизапальну і спазмолітичну терапію, а також очищення організму від токсинів, рідше – хірургічне втручання. Операція потрібна в разі защемлення нервів навколишніми тканинами або новоутвореннями.

Велика увага приділяється нейтралізації симптомів, що доставляють хворому чимало дискомфорту. Використовуються знеболюючі препарати, медикаменти для поліпшення кровообігу і провідності нервів.

Практично в кожному випадку пацієнту призначається лікувальна фізкультура, гімнастика і масаж. Це дозволяє відновити рухову функцію. При наявності сильних невритів і невралгій хворому призначають апаратне лікування.

Якщо ви помітили у себе один з перерахованих вище симптомів, звертайтеся в клініку «Медлюкс». Наші досвідчені лікарі використовують сучасні методики лікування уражень периферичних нервів. Приходьте в клініку або телефонуйте – «Медлюкс» допоможе Вам із задоволенням!